Osvětlení

Náročné elektromontáže a modernizace osvětlení jsou naší doménou. Poskytujeme komplexní služby v oblasti dodávek, údržby a rekonstrukcí osvětlovacích soustav.

Pro zájemce o modernizaci osvětlovací soustavy:

  • zdarma provedeme analýzu stavu osvětlení včetně měření
  • zdarma zpracujeme kalkulaci úspor a návratnosti investice do nového osvětlení
  • nabídneme k výběru několik variant financování modernizace osvětlení
  • poskytneme garanci úspory energeticých a provozních nákladů
Zaujala Vás naše nabídka? Rádi si s Vámi dohodneme schůzku - kontaktujte nás.


Pořízení moderního osvětlení lze bez investic

Výrobní prostory a sklady jsou často osvětleny zastaralými typy svítidel. Provoz takovéto osvětlovací soustavy finančně zatěžuje firmu jednak vysokými náklady za elektřinu, tak náklady na údržbu osvětlení.

Díky moderním technologiím jsou na trhu svítidla, jejichž příkon (W) je při zachování světelného výkonu až o 80% nižší oproti klasickým svítidlům. Navíc se jejich životnost pohybuje okolo 100.000 provozních hodin. Obojí firmě výrazně sníží náklady za odběr elektrické energie a údržbu svítidel.

Nové osvětlení je svým provozem natolik úsporné, že náklady na jeho pořízení lze měsíčně splácet pouze z dosažených úspor.

Na co si dát pozor při výběru LED svítidla

Nejprve trochu jednoduché teorie

LED čip CREE
LED svítidlo obsahuje jednu či více diod (nazýváme "čip"), elektroniku, která upraví střídavé napětí 230V na nižší stejnosměrné (u větších příkonů se používá spínaný zdroj) a chladič. Čipy je třeba chladit, jinak se vlivem vysokých teplot (obvykle nad 65°C) snižuje jejich životnost a klesá jejich svítivost.


Jak rozpoznat kvalitní LED svítidlo?

Už víte, že je třeba čip dobře chladit. Svítidlo tvořené plastovým krytem bude mít s odvodem tepla vážné problémy a čip se může přehřívat. Tělo LED svítidla by mělo být z větší části nebo zcela tvořeno chladičem (zpravidla hliníkový s drážkami pro lepší odvod tepla), to je první předpoklad pro zajištění životnosti svítidla.
Nyní nás zajímá původ čipů a zdroje, který je napájí.
Zda je čip implementovaný ve svítidle kvalitní na pohled nepoznáte a budete muset důvěřovat prodejci svítidla a jeho katalogovým listům. Doporučujeme čipy značky CREE (USA) a NICHIA (Japonsko). Tyto čipy poskytují velice dobrý světelný výkon při nízkém příkonu, dosahují vysoké životnosti a přirozeného podání barev (CRI okolo 80; CRI = index podání barev: 0 - 100; při nule nelze rozeznat barvy; 100 - naprosto věrné podání barev).


Na optice záleží

Účinnost svítidla je ovliněna optikou, která světlo šíří do prostoru pod žádoucím úhlem a s minimálními ztrátami. Kryt svítidla snižuje účinnost, proto se u morerních průmyslových svítidel již kryt nepoužívá a je zcela nahrazen samotnou optikou.


Životnost LED svítidla

U čipu s dostatečně zajištěným odvodem tepla a s napájením bez proudových rázů předpokládáme pouze úbytek světelného výkonu za určitý čas, čip by tak teoreticky neměl nikdy přestat svítit. Úbytek světelného výkonu se u čipů liší. Pro představu: nekvalitní čip ztratí 50% svítivosti za dva roky, u kvalitního to bude za třicet let.
Nejslabším článkem LED svítidla z prohledu jeho životnosti, je elektronika jež napájí čipy.